Current location - Poetry Comprehensive Website - Hymns - The school decided to carry out the activity of "reciting ancient poems" in two classes of grade six, requiring each student to buy a "ancient poem reader" with a unit price of 5 yuan.
The school decided to carry out the activity of "reciting ancient poems" in two classes of grade six, requiring each student to buy a "ancient poem reader" with a unit price of 5 yuan.
If you buy according to the actual number of people, you need to spend:
(48+49)×5×( 1- 10%),
=97×5×90%,
=436.5 yuan.
If you press 100, you need to spend:
100×5×( 1- 15%),
= 100×5×85%,
=425 yuan.
Since 425 yuan is less than 436.5 yuan,
So it's more cost-effective to buy one hundred copies.